www.studentetshqiptare.tk
Pershendetje. Duke iu falenderuar per viziten ju njoftoj se ky website po ripunohet. Kush deshiron te jete pjese e stafit tone te kontaktoj me mesazh privat administratorin webstaf
Identifikohu

Harrova fjalkalimin

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Pershendetje
nga ejo ona 21.11.13 20:37

» Blendi Fevziu :Ja e vėrteta rreth “ikjes” nga Klan-i
nga WebStaf 27.08.13 17:57

» Shqiptari mė i famshėm nė Turqi
nga WebStaf 27.08.13 17:53

» Ēiljeta, nėnė me kohė tė plotė (FOTO LAJM)
nga WebStaf 21.08.13 18:02

» Eksperti Harrison: 'Januzaj mund te behet Ronaldo i ri'
nga WebStaf 21.08.13 17:44

» Piramidat universitare – Mijėra euro pėr njė copė letėr
nga WebStaf 20.08.13 8:01

» Zbulohen fotot seksi nė Syrin e Kaltėr, Ingridi rikthehet si
nga WebStaf 16.08.13 10:22

» Jonida Maliqi arrin trupin e ėndėrruar pas tė 30-tave
nga WebStaf 16.08.13 10:15

» Njė “ėngjėll” nė Karaibe
nga WebStaf 16.08.13 10:13

» New York, modelja zhvishet nė restorant
nga WebStaf 16.08.13 10:10

» Meta: Shkarkime? Edhe Lenini i mbajti ata tė regjimit tė vje
nga WebStaf 16.08.13 10:04

» Sozia shqiptare e Kim Kardashian, gati video hard (FOTO)
nga WebStaf 16.08.13 10:01

» E dashura e Ronaldos superseksi,i ndalohet videoja n‘Youtube
nga WebStaf 16.08.13 9:56

» Studentja e plagosur nga tetovari: Ē’ju duhet juve...
nga WebStaf 16.08.13 9:53

» Florida, vajza kėrkon lėmoshė pėr tė zmadhuar gjoksin
nga WebStaf 16.08.13 9:50

» Bleona: Po tė mos provoja Hollivudin, do isha me serume
nga WebStaf 16.08.13 9:48

» Protestė me qen tė mbuluar me flamurin grek ...
nga WebStaf 14.08.13 10:13

» PS-LSI, plani afatgjatė pėr ndarjen e krerėve tė bashkive...
nga WebStaf 14.08.13 10:11

» Romėt ngrenė ēadra te “Skėnderbeu”
nga WebStaf 14.08.13 9:58

» Fshesa nė Administratė Publike zyrtarėt ePD largohen me ligj
nga WebStaf 14.08.13 9:54

Sondazh

Nga Cili Shtet Na Vizitoni?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Shiko rezultatin


Fabula (shqiperime + origjinale)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

22022008

Mesazh 

Studenti-D@ri Fabula (shqiperime + origjinale)Bretkosa qė do te trashet sa njė ka


Bretkosa sa njė ve,
pa nje ka sa njė deve
dhe nakari nuk' e la,
desh tė trashet sa njė ka.
Kur vu kėtė gjė ndėr mėnd,
vate u shtri ndė njė vėnd
duke ngrėn e duke pirė,
qė tė fryhet sa mė mirė.
— Shihni, shihni, sa u rrita, —
thėrrit e thoshte pėrdita.
— Mos u mburr' e mos u mbaj, -
i thoshnė shoqet e saj.
— Shihni, nukė jam sa demi?
— Jo! — Shikoni. — Jo, tė themi.
— Pa shikoni kėtė bark
si tė kaut. — Jo, je lark! —
Bretkosa, nga marasi,
u fry, u fry gjersa plasi.
Shumė njerėz ndė kėtė botė
thone se janė te zote;
si bretkosa mendohen
mburren e lėvdohen.


The_BoSS
Stafi
Stafi

Male
Numri i postimeve: 245
Age: 28
Vendndodhja: Sllove-Peshkopi
Profesioni: Student
Respektimi i Regullores:
Reputation: 5
Registration date: 17/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Fabula (shqiperime + origjinale) :: Komentet

Mesazh prej 22.02.08 16:43 nga The_BoSS

Cinxeri
dhe milingona


Cinxer' i marre
gjithe behare
e shkoi duke kenduar
nde kopshte te lulezuar
Po behari shkoi,
cinxeri pushoi
dhe zuri tė qajė
se s'kish se ē'tė hajė.
T'i mos vdesė nga uria
njė ditė del nga shtėpia,
dhe miligonės i thotė:

-.Zonjė, sot bėn shumė ftohtė.
s'ka ē'tė ha dhe jam sėmurė,
po nėmė dy koqe grurė,
ta kthej prapė nė korrik.
nė mė ke gjiton dhe mik
Tė tė vijė keq pėr mua.
Po milingona s'ep hua
se ėshtė fort e shtrėnguar
— Nė behar s'paske punu

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej 22.02.08 16:44 nga The_BoSS
Lopa, dhia, delja dhe luani

Ndė kohė tė vjetėr,
njė lop' e njė dhi
dhe njė dele tjetėr
bėnė shoqėri
bashkė me luanė
dhe pėr gja tok vanė.
Njė ditė tė shtunė,
njė zorkadhe zunė
brėnda nė njė ferrė.
Luani, sakaqėherė,
e mori e ēau,
me thonj vet' e ndau.
Bėri katėr copa,
ashtu si desh lopa:
«Cop' e madhe, tha, pėr mua,
se jam luan dhe kshtu dua,
Cop' e dytė, besa-besė,
mė bie vetė nė pjesė,
doni, s'doni, do ta marr,
se sot s'jemi barabar.
Dhe kėtė copėn e tretė
jam i zoti e marr vptė,
si kam gjithnjė zakonė,
Cop' e katrėtė, pėr zonė,
imja qoftė, pa dyshim,
se jam trim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej 22.02.08 16:44 nga The_BoSS

Luani dhe miu
Nė kėtė botė sa rrojmė
njėri-tjetrin tė ndihmojmė:
i math, i vogėl, tė tėre ē'jemi,
pėr njėri-tjetrin nevojė kemi
nė kėtė jetė.
Pėr kėtė gjė tė vėrtetė
dy pėrralla do tė themi.
Njė mi kur doli nga dheu,
ndė thonj tė luanit ra;
po luani kur e pa,
zemėr tė madhe rrėfeu,
se minė tė gjall' e la.
Po dhe miu kur shpėtoi,
tė mirėn nuk' e harroi,
me tė tepėr ia pagoi.
Njė luan, njė egėrsirė,
pa tė mirė nga njė mi,
si s'e pandente njeri:
Nė njė pyll nė shkretėtirė,
i mjeri luan,
u zu me dhokan;
thėrret, bėrtet, qan me lot
se nga dhokani s'del dot,
q'e zuri nė kėmbė.
Po miu me dhėmbė,
ep e merr
sa e nxjerr;
hyn e del,
prish njė tel,
tė tėrė dhokanė
dhe shpėton luanė.
Fuqia dhe zemėrimi
s'mbarojnė ē'mbaron durimi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej 22.02.08 16:44 nga The_BoSS

Maēoku
dhe miu plak


Tregojnė se njė maēok
ish i fortė sa s'kish shok,
kur dilte tė gjatonte,
asnjė mi nuk' i shpėtonte,
minjt' e gjorė desh u shuan,
ca tė pakėt qė shpėtuan,
nė vrimė rrinė tė tėrė
nga frika se mos i zėrė,
maēi pėrgjon nat' e ditė,
po s'dalin nga vrima rnitė,
rrinė ndėnė prak.
Po pėr kėtė shkak,
maēi, njė mėngjes,
shtiret sikur vdes
dhe nė njė litar
nga kėmbėt u var,
as tundet, as flet,
mitė, me tė parė,
pandejnė vėrtet
se. maēokn' e kanė vrarė,
Nė dhomė, guxojnė
qasen mengadale,
nga gazi kėndojnė
dhe kėrcejnė valle,
i vdekuri qeshi,
(u ngjall si Lazari)
dhe ra nga litari,
zuri minj sa deshi,
ata qė shpėtuan
me vrap u larguan.
«Tekdo qė tė vini,
thosh maēi me vete,
shpėtim nukė kini
se di marifete,
di tė them tė rreme,
di tė bėj llagėme.»-
Maēi njė tė diel.
U lye me miell.
Minjtė kėtė dhunė,
Nuk' e kupėtuan
dhe ju afruan,
njė nga njė u zunė.
Njė mi plak me mėnd,
i ditur, i vuar,
s'u qas n'atė vėnd:
«Tė kam kupėtuar,
dhe miell nė ke
s'tė bie nė duar
se tė di kush je
sot s'mė gėnjen dot, s'mė qesh
dhe thes me miell tė jesh,
nuk qasem, mos ki shpresė.»
Tha miku dhe iku.
Armikut, kush s'i vė besė,
shpėton nga rreziku.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej 22.02.08 16:44 nga The_BoSSUjku
qė gjykohet me dhelprėn
pėrpara majmunit


Tregojnė se nje ujk plak
zu njė dhelpėr vjedharak
dhe nukė priti,
ndė gjyq e ngriti.
Njė majmun ishte kadi,
Avokat s'vunė njeri,
tė dy palėt vetė vanė,
kuvenduan
kundėrshtuan,
tė dy shumė fjalė thanė.
Majmuni, kur i ndėgjoi,
kupėtoi
atė ditė
djallėzitė.
«U di mir',e di,
tha zoti kadi.
U mora vesh ē'ini:
qė tė dy faj kini,
qė tė dy do t'u gjykoj
dhe do t'u dėnoj
Ti, ujk, qahej sot pa vrarė,
se gjėsend s'tė kanė marrė;
ti, dhelpėr, me kėtė kokė,
je vjedharak qė s'ke shokė".
Kurdoherė,
qė keni pėr tė ,gjykuar
njerz tė liq, s'duhet menduar
gjat' e gjėrė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej 22.02.08 16:44 nga The_BoSS

Millonai, i biri dhe njė gomar

Njė millona me tė birė
u nisnė pėr nė pazar,
pėr tė shitur njė gomar.
Qė ta shesėn ca mė mirė,
qė tė mos lodhet gomari,
e shpėtuan nga samari.
Kur e lidhė mbi njė tra,
e muar tė dy nė kra
njėri pas, tjetri pėrpara.
Gjenė ndėpėr ara,
njė tjetėr udhėtar:
Ky u tha
kur i pa:
— Nga kėta tė tre nuk' ėshtė gomar
ay qė pandeni,
ndaj mos u gėnjeni.
Millonai, q'e ndigjoi,
e mori vesh kėtė fjalė
dhe me vrap, bashkė me djalė,
nė shesh gomar' e lėshoi,
e zgjidhi nga druri,
pėrpara e vuri.
Kur hipi tė birė,
vetė, me gas
dhe me dėshirė
u vete pas.
Do, s'do veshgjati shkon duke qare.
se i pėlqente mėnyr' e parė.
Tre njerėz q'i panė,
djalit i thane
— Ti s'paske turp fare, nukė paske gjak'
Zbrit nga gomari, t'ja hypi yt' at.
q'ėshtė shumė plak.
Djali me inat
zbret nga veshgjati, -
ja hipėn i jati.
Mė tutje gjen tri gra,
nga tė tria njėra tha:
— Mbyty, mbytu, millona,
qė shkon hipur si dhespot!
Shiko, djali s'ecėn dot.
ndė kėtė rrėpirė.
Millonai plak
grave u dha hak,
mori nė vithe tė birė.
S'kishnė bėrė njėzet ēape,
poqnė tė tjerė njerz prapė;
njė nga tė tėrė kėta,
kur i pa hipur u tha:
— S'kini turp tė turpėroni?
Mos ini tė dy tė marrė?
S'u vjen rėndė qė mundoni
kaqė shumė sot gomarė,
— Vanė mėnd e mia, vanė,
(thotė millonai), sot
kurkush nukė kėnaq dot
gjithė botėn dhe babanė!
Ēdo njeri me mėnd tė vet...
tani gjė tjetėr s'mė pret,
nga gomari tė zbres,
qė tė mos thyhet nė mes,
Pas kėto fjalė,
hidhet nė shesh
bashkė me djalė.
Gomari qesh,.
se u lecua nga barra.
Vunė gomare pėrpara,
vetė pas i venė,
Pa vatur nė trek,
njerez tė tjerė gjenė,
sipėr te njė brek.
Kur u vanė pranė,
tė tėrė tok thanė.
— Shihni mėndjehollėt,
shihni dy tė marrė,
qė grisin shollėt,
kursejnė gomarė,
se i kanė gjarė,
U hodh e tha millonai:
— Vėrtet jam gomar, per zonė,
tek un' ėshtė gjithė faji
se kėrkoj tė bėj ē'mė thonė.
Shani, qeshni sot me mua;
sot e tutje kurdoherė
do tė bėj vetėm ē'tė dua,
jo si tė duan tė tjerė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej 22.02.08 16:44 nga The_BoSS


Njeriu dhe fytyr' e vet

Njė njeri pa mėnd nė kokė,
mburrej e lėvdohej vetė,
pandehte me tė vėrtetė
q'ish i bukur e s'kish shokė,
ndaj ishte shum' i gėzuar.
Vėrtet pasqyra s'kishte mėshirė
ta tregonte tė shėmtuar.
Po thosh: pasqyra nuk' ėshtė e mirė.
Nga kjo lajthitje qė ta kėrrejnė
dhe tė duket e vėrteta,
gjithė pasqyrat e shkreta
kur i shikon, e rrėfejnė
me njė fytyrė
shumė tė ndyrė.
Qė tė mos shohė kurrė pasqyrė,
ē'punoi miku?
U ngre dhe iku
lark, ndėpėr ara
Pėr fat tė keq, sheh pėrpara
njė liqen tė pashėnuar,
me ujė fort tė kulluar.
Ndė kėta ujė kur u shikua
u zemėrua,
se prap ju duk fytyra
si te pasqyra,
Domethėnė, me njė fjalė,
kjo pėrrallė
Eshtė bėrė
pėr tė tėrė:
pėr veten tonė, tė gjithė ē'jemi
kėtė mendje kemi.
Gjithė njerztė faje kanė,
pėr ne si pasqyrė janė:
ky njeriu
faqeziu
qė qesh o mburr vetėhenė,
ėshtė shpirti yne vetė,
Sa pėr liqenė
ndė vėnd tė shkrete,
me ujėkulluar,
tregon librat qe ke shkruar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej 22.02.08 16:45 nga The_BoSS


Ujku
dhe qengji


M'i forti nc kėtė jetė,
punon dhe bėn si do vetė.
Njė qengj i majmė ahumė
pi ujė nė lumė.
Njė ujk u lėshua
dhe iu afėrua:
Uria e kish shtrėnguar
dhe kish dalė pėr tė gjuar.
— Pse trumbullon ujė?, — thotė gjakėtori,
se kur e pa gengji nga frika pėrmori.
— Zot' i math, — tha qengj' i ngratė, —
Ndėgjomė, jeta t'u ngjatė,
mos u zemėro,
tė lutem shiko.
Zot, lumi shkon poshtė, ti pi pėrmi mua
ujė tė kulluar,
— Jo! U trumbullua.
Pastaj kam ndėgjuar
qė mė ke sharė
njė vit mė parė.
— Zot, s'kesha lerė.
— Yt vėlla. — Po s'kam. — Tė tjerė,
yt at, qentė dhe baritė
rrin' e mė shajnė pėrditė,
nukė kam dyshim,
ndaj sot s'ke shpėtim,
se pėr kėtė shkak
dua tė marr gjak. —
Dhe u hodh e zuri,
ndė njė pyll e shpuri,
e mbyti, e ēqeu,
se kshtu i pėlqeu.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi