www.studentetshqiptare.tk
Pershendetje. Duke iu falenderuar per viziten ju njoftoj se ky website po ripunohet. Kush deshiron te jete pjese e stafit tone te kontaktoj me mesazh privat administratorin webstaf
Identifikohu

Harrova fjalkalimin

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Pershendetje
nga ejo ona 21.11.13 22:37

» Blendi Fevziu :Ja e vėrteta rreth “ikjes” nga Klan-i
nga WebStaf 27.08.13 19:57

» Shqiptari mė i famshėm nė Turqi
nga WebStaf 27.08.13 19:53

» Ēiljeta, nėnė me kohė tė plotė (FOTO LAJM)
nga WebStaf 21.08.13 20:02

» Eksperti Harrison: 'Januzaj mund te behet Ronaldo i ri'
nga WebStaf 21.08.13 19:44

» Piramidat universitare – Mijėra euro pėr njė copė letėr
nga WebStaf 20.08.13 10:01

» Zbulohen fotot seksi nė Syrin e Kaltėr, Ingridi rikthehet si
nga WebStaf 16.08.13 12:22

» Jonida Maliqi arrin trupin e ėndėrruar pas tė 30-tave
nga WebStaf 16.08.13 12:15

» Njė “ėngjėll” nė Karaibe
nga WebStaf 16.08.13 12:13

» New York, modelja zhvishet nė restorant
nga WebStaf 16.08.13 12:10

» Meta: Shkarkime? Edhe Lenini i mbajti ata tė regjimit tė vje
nga WebStaf 16.08.13 12:04

» Sozia shqiptare e Kim Kardashian, gati video hard (FOTO)
nga WebStaf 16.08.13 12:01

» E dashura e Ronaldos superseksi,i ndalohet videoja n‘Youtube
nga WebStaf 16.08.13 11:56

» Studentja e plagosur nga tetovari: Ē’ju duhet juve...
nga WebStaf 16.08.13 11:53

» Florida, vajza kėrkon lėmoshė pėr tė zmadhuar gjoksin
nga WebStaf 16.08.13 11:50

» Bleona: Po tė mos provoja Hollivudin, do isha me serume
nga WebStaf 16.08.13 11:48

» Protestė me qen tė mbuluar me flamurin grek ...
nga WebStaf 14.08.13 12:13

» PS-LSI, plani afatgjatė pėr ndarjen e krerėve tė bashkive...
nga WebStaf 14.08.13 12:11

» Romėt ngrenė ēadra te “Skėnderbeu”
nga WebStaf 14.08.13 11:58

» Fshesa nė Administratė Publike zyrtarėt ePD largohen me ligj
nga WebStaf 14.08.13 11:54

Sondazh

Nga Cili Shtet Na Vizitoni?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Shiko rezultatin


Dita e Verės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Studenti-D@ri Dita e Verės

Mesazh nga A.Daci prej 13.03.09 19:59

Dott. Alban Daci
Botuar me 15 mars 2008
Gazeta Ndryshe

Dita e Verės

Dita e Verės ishte dita e fillimit tė vitit sipas kalendarit shumė tė lashtė tė shqiptarėve, pra njė ditė qė kremtohej shumė shėkuj para se tė lindte krishtėrimi. Ajo kremtohej me 1 Mars tė kalendarit Julian, ditėn e parė tė vitit tė ri ( sipas kalendarit Gregorian, "14 Mars") Ajo ishte njė festė mbarėshqiptare, qė kremtohej si nė Veri edhe nė Jug, por me nuanca tė ndryshmė, sipas krahinave. Si dėshmi po sjellin kėtu dy pėrshkrime tė kuptimit dhe kremtimit tė "Ditės sė Verės" njėra pėr krahinat jugore, tjetra pėr malėsitė veriore. Janė pėrshkrime tė botuara nė kohėn kur nė Shqipėri nuk kishte parti politike, madje nė kohėn kur as istitucionet kleriakale nuk futnin hundėt nė kremtime tė ashtėquajtura pagane. Pėrshkrimin e parė e kemi nga i madhi Faik Konica,i cili gati 100 vjet mė parė, nė kohėn e sundimit osman, shkruante me atė stilin e vet elegant.
" Cėshtė Dita e Verės? Ėshtė dita nė tė cilėn stėrgjyshit tanė, kur skish lindur edhe krishtėrimi, kremtonin bashkė me romakėt dhe me grekėt e vjetėr, perėnditė e lulevet, tė shlegjevet. Kur shkrin dimri, kur qaset vera buzėqeshur, e hollė dhe e gjatė si nė pikturė tė Boticelit, zemra e njeriut shkarkohet nga njė barrė, shijon njė qetėsi, njė lumtėri tė ėmbėl. Nė kėtė gėzim, stėrgjyshėrit tanė ndienin njė detyrė t’u falėn perėndivet qė siellin kėto mirėsira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qė e quajnė Dita e Verės. Nė pakė ditė nė Shqipėri, besnikėt e fundmė tė pagamizmit, besnikėt pa dashur dhe pa ditur, do tė rrethojnė me verore degėt e thanave, tė dėllinjavet, tė dafinavet, tė gjitha shelgjevet tė nderuara. Do tė kėputin degė tė gjelbėra dhe do t’i vėnė pėrmbi kryet e shtėpivet. Tė mos i lėmė tė humbasin kėto festa tė vjetra tė racės sonė. Nuk i bėjnė dėm njeriut. Sjellin njė gėzim tė kulluar nė shtėpi. Njė vend ku jeta e tė vegjėlvet ėshtė aq e trishtuar, djelmuria dhe vajzat kanė njė rasė tė rralė pėr tė dėfryer. Pėr tė mėdhenjtė, Dita e Verės ka njė shije poetike tė hollė e tė rrallė.
Pėrshkrimin e dytė , i cili flet pėr kremtimin e " Ditės sė Verės" nga malėsorėt katolikė tė veriut, e kemi nga At Berdardin Palaj. Ai shkruante dy dekada pas Faik Konicės:
" Shtėpi mė shtėpi nė ditėt e veravet, pjestarėt e familjes bashkoheshin rreth zjarrit pėr me lidhė shtrigat, mgjillcat, llungjat, rrollcat e tė gjitha shtasėt demtuese: gjarpnin mos ti nxajė, lepurin mos t’u hajė loknat e bathėn, e shpendin emėn pėr emėn e krymbat e tokės mos t’u mbajnė dam ndėr ara. Tri ditė pėrpara veravet duhet me mshefė shoshat, sitat, furkat e me cartė krojet, nė mėnyrė qi mos me i pam kėto sende asnji rob i shtėpis, pse pėr ndryshej nul lidhet gja. Kėto ditėt e veravet bijnė gjithmonė ndėr ditet e para tė Marsit. Mbas darkė, tė gjithė pjestarėt e shtėpis bashkohen rreth zjarmit. I zoti i shtėpis merr njė pe tė zi leshi, e lidhė pėr vergue nji nyje e thotė kėto fjalė. Lidhe Zot nata e mojt e dita e verave! Unė pak e Zoti shum! Po lidhim shtringat. Kėshtu pėrsėrit kėt veprim pėr secilin shpirt damtues, sėmundje, krymba e kodra qi don me lidhė
Po nė Verilindje si festohet " Dita e Verės"? Hapat e para tė fėmirisė i kam kaluar nė vendilindjen time Dibėr, ku e kam pėrjetuar drejpėrsėdrejti dhe kam qenė dėshmitarė se si Dibranėt e festojnė " Ditėn e Verės ". Prandaj po pėrshkruaj pikėrisht trevėn e Dibrės, duke e simbolizuar me pozicion gjeografik Veri-Lindje, pasi edhe zonat pėrreth nė shumė element e festojnė dhe kanė shumė ngjashmėri me dibranėt.
Festimet e kėsaj ditė nė Dibėr fillojnė dy javė pėrpara, ku djemtė e rinj gjatė ditės shkojnė nė mal dhe presin dėllinja, tė cilat i sjellin nė fshat, pėr tė formuar njė ose mė shumė mullarė. Kėta mullarė me dėllinja vendosen kryesisht nė pika mė tė larta tė fshatit, nė mėnyrė qė zjarri tė jetė sa mė i lartė duke u berė konkurrencė tė dukshme fshatrave tė tjerė pėr rreth.
Kur, Dielli ulet dal nga dal nga orizonti duke u zėvendėsuar nga hėna, tė rinjtė afrohen rreth mullarėve tė dėllinjave, dhe presin momentin qė ti vėnė zjarrin. Sapo zjarri ndizet, djemtė gjuajnė me bahe ( ėshtė mjet i trashwguar brez pas brezi dhe qė bėhet nė mėnyrė artizanale, e cila hedh prej njė distance relativisht tė largėt gurė qė kanė permasa mesatare) pėr tė larguar dhe vrarė tė keqen, nė mėnyrė qw pranvera tė jetė mė reshje tė bollshme, pėr siguruar tė korra tė mira me shumė "bereqet", nga tė cilat do tė krijohen rezerva tė bollshme pėr tė kaluar peirudhėn e gjatė tė dimrit. Kurse, vajzat kėndojnė rapsodi tė trazhguara dhe tė tramsetuara brez pas brezi qė i kushtohen " Ditės sė Verės" Ky ritual vazhdon deri me datė "14 Mars".
Me "14 Mars " nė mengjes vendoset njė garė e pashpallur kush zgjohet mė shpejt nė mėngjes ( sipas traditės ai qė zgjohet mė vonė do ti shkoj i gjithė viti nė tė shumtėn ė kohės nė gjumė), familjet qė zgjohen mė vonė zakonisht kanė edhe njė ndėshkim simbolik, ju mbyllet nga jashtė dera e shtėpisė.
Pasi zgjohen, tė rinjtė dalin pėr te mbledhur lule si kukreka, lulethane, shelgje etj, tė cilat i vėnė mbi portėn hyrėse si dhe brenda shtėpisė. Kurse vajzat ziejnw vezėt, dhe i ngjyrosin me mozaikun e ngjyrave. Vezėt rroken mes tė rinjėve me fitimas ( qė do tė thotė se ai qė ka vezėn me tė fortė ja fiton dhe ja merr ati qė i thyhet ).
Kėto ngjarje ndodhin zakonisht nė njė livadh ose nė qėndėr tė fshatit, ku pėrvec kėtyre riteve bėhen edhe mjaft lorja tė tjėra si: "Kala Dibrane", mundje mes djemve tė rinjė e etj. Gjatė paradites nėnat pėrgatisin drekėn e bollshme, ku njė vend tė vecante zė flija ( gatim tradicional kryesisht i zonės sė Dibrės).
Pas drekės, njėrėzit dalin pėr vizita tek tė afėrmit.
Kėshtu mbyllet festimi i Ditės Verės, si njė festė qė sjell vetėm gėzim, harmoni dhe lumturi nė familjet tona.
Vitet e fundit "Dita e Verės" ėshtė bėrė me tė vertet njė festė mbarėkombėtare, ku festohet masivisht nga tė gjithė shqiptarėt pa dallim moshe, besimi fetar dhe krahinor. Kjo tregon se shqiptarėt edhe nė festa janė tė bashkuar, si njė trung i vetėm duke treguar se janė njė komb i vetėm dhe qė kanė vetėm njė identitet, atė shqiptar, i cili rrjedh nga qytetėrimi antik Ilir, ndėr mė tė vjetėrit jo vetėm nė Ballkan por edhe nė Evropė. Dita e Verės e vėrteton kėtė lidhje, sepse vetė " Dita e Verės" ėshtė shumė e lashtė pėr nga koha e kremtimit dhe mėnyra. Ėshtė festė pagane qė rrjedh nga lashtėsia dhė qė ėshtė ruajtur me shumė fanatizėm deri nė ditėt tona.
Natyrisht qė nga fillimet e kremtimit tė saj deri sot, kohėt kanė ndryshuar dhe pėr rrjedhojė edhe mėnyra e festimit, por forma e saj bazė ėshtė po e njėjta, ka qenė dhė mbetet njė festė pagane, me origjinė dhe traditė shqiptare dhe qė i dedikohet stinės sė pranverės, me tė cilėn rigjallėrohet gjithcka pas njė gjumi tė lodhur dhe tė gjatė dimėror.

A.Daci
Kryetari i Organizates
Kryetari i Organizates

Male
Numri i postimeve: 471
Age: 30
Vendndodhja: Italia
Profesioni: Student
Respektimi i Regullores:
Reputation: 8
Registration date: 01/03/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Studenti-D@ri Re: Dita e Verės

Mesazh nga Daris prej 14.03.09 13:43

Gazuar diten veres

_________________
http://www.facebook.com/dardandaci
www.daci-lawfirm.com
Studentet Shqiptare ne Facebook

Daris
Webmaster
Webmaster

Male
Numri i postimeve: 1444
Age: 28
Vendndodhja: Tirane
Profesioni: Student
Respektimi i Regullores:
Reputation: 48
Registration date: 14/02/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.studenti.forum-2007.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi