www.studentetshqiptare.tk
Pershendetje. Duke iu falenderuar per viziten ju njoftoj se ky website po ripunohet. Kush deshiron te jete pjese e stafit tone te kontaktoj me mesazh privat administratorin webstaf
Identifikohu

Harrova fjalkalimin

Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» Pershendetje
nga ejo ona 21.11.13 22:37

» Blendi Fevziu :Ja e vėrteta rreth “ikjes” nga Klan-i
nga WebStaf 27.08.13 19:57

» Shqiptari mė i famshėm nė Turqi
nga WebStaf 27.08.13 19:53

» Ēiljeta, nėnė me kohė tė plotė (FOTO LAJM)
nga WebStaf 21.08.13 20:02

» Eksperti Harrison: 'Januzaj mund te behet Ronaldo i ri'
nga WebStaf 21.08.13 19:44

» Piramidat universitare – Mijėra euro pėr njė copė letėr
nga WebStaf 20.08.13 10:01

» Zbulohen fotot seksi nė Syrin e Kaltėr, Ingridi rikthehet si
nga WebStaf 16.08.13 12:22

» Jonida Maliqi arrin trupin e ėndėrruar pas tė 30-tave
nga WebStaf 16.08.13 12:15

» Njė “ėngjėll” nė Karaibe
nga WebStaf 16.08.13 12:13

» New York, modelja zhvishet nė restorant
nga WebStaf 16.08.13 12:10

» Meta: Shkarkime? Edhe Lenini i mbajti ata tė regjimit tė vje
nga WebStaf 16.08.13 12:04

» Sozia shqiptare e Kim Kardashian, gati video hard (FOTO)
nga WebStaf 16.08.13 12:01

» E dashura e Ronaldos superseksi,i ndalohet videoja n‘Youtube
nga WebStaf 16.08.13 11:56

» Studentja e plagosur nga tetovari: Ē’ju duhet juve...
nga WebStaf 16.08.13 11:53

» Florida, vajza kėrkon lėmoshė pėr tė zmadhuar gjoksin
nga WebStaf 16.08.13 11:50

» Bleona: Po tė mos provoja Hollivudin, do isha me serume
nga WebStaf 16.08.13 11:48

» Protestė me qen tė mbuluar me flamurin grek ...
nga WebStaf 14.08.13 12:13

» PS-LSI, plani afatgjatė pėr ndarjen e krerėve tė bashkive...
nga WebStaf 14.08.13 12:11

» Romėt ngrenė ēadra te “Skėnderbeu”
nga WebStaf 14.08.13 11:58

» Fshesa nė Administratė Publike zyrtarėt ePD largohen me ligj
nga WebStaf 14.08.13 11:54

Sondazh

Nga Cili Shtet Na Vizitoni?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Shiko rezultatin


NDARJA E PUSHTETEVE BAZA E SHTETIT TE SE DREJTES551

NDARJA E PUSHTETEVE BAZA E SHTETIT TE SE DREJTES

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Studenti-D@ri NDARJA E PUSHTETEVE BAZA E SHTETIT TE SE DREJTES

Mesazh nga Daris prej 18.01.09 18:39

Nga studenti Dardan Daci

Rrėnjėt historike tė parim-ndarjes sė pushteteve

Ndarja e pushteteve nėnkupton
mė shumė se njė ndarje tė thjeshtė tė kompetencave midis degėve tė qeverisjes.Qėllimi i parė i saj ėshtė tė parandalojė pėrqendrimin e pushtetit nė njėperson ose organ tė vetėm, duke siguruar qė ligji tė jetė i pėrgjithshėm dhe tė sjellė pasojė vetėm pėr tė ardhmen (tė mos ketė fuqi para vepruese).
Ligjet duhet tė jenė tė pėrgjithshme nė kuptimin qė ata tė aplikohen nė mėnyrė tė barabartė pėr tė gjithė qytetarėt dhe tė vlejnė nė tė ardhmen nė kuptimin qė ata tė mos dėnojnė veprimet e njerėzve qė nuk ishin paraparė si tė dėnueshme nė kohėn kur janė kryer.

Pėr shembull Gjyqtari Brandais
njohu ekzistimin e konfliktit midis tiranisė preventive dhe sigurimit efektiv
nė njė fragment tė njohur tė tij nė ēėshtjen Myers v.United States, ku
theksonte se “doktrina e ndarjes sė pushteteve ishte pranuar jo pėr tė
pėrkrahur afektshmėrinė, por pėr tė parandaluar ushtrimin e pushtetit arbitrar[1].
Qėllimi ishte, tė mėnjanohen mosmarrėveshjet,
por pėrmes ndarjes sė pushtetit qeverisės midis tre degėve tė shpėtojė popullin
nga autokracia”.
Doktrina e ndarjes sė pushteteve, qė u
parashtrua nga kolonėt amerikanė ishte e mbėshtetur nė punimet e Frenchman-it,Monteskije Baronit (1689-1755). Kjo doktrinė e ndarjes sė pushteteve u zhvillua nga Monstequieu dhe tė tjerė, e pėrcjellur me analiza plotėsuese mbi qeverisjen:
a) Sipas kėsaj doktrine ekzistojnė tre pushtete themelore tė
qeverisjes:
Pushteti ekzekutiv
Pushteti legjislativ
Pushteti gjyqėsor

b) Kėto tre pushtete janė tė veēantė dhe duhej tė jenė tė
ndarė.
c) Kėto pushtete duhej tė ushtrohen nga tre organe apo institucione
tė veēanta.
d) Nėse kėto pushtete do tė ishin tė pėrqendruara brenda njė
organi ose personi, i tillė si mbreti. Kjo mund tė shpinte nė tirani.

Nė opinionin e kolonėve amerikanė zotėronte bindja se kėto tre pushtete tė qeverisjes nuk ishin tė ndarė nė Britani dhe si pasojė e saj, Britania kishte njė sistem tiranik tė qeverisjes. Si rrjedhim, nė vitin 1776, amerikanėt mendonin
se kishin tė drejtė kryengritje dhe se pas pavarėsisė, ata mund tė ndėrtonin njė sistem qeverisje qė do tė bazohej nė:
a) Nė pėlqimin e tė gjithė shtetasve
b) Nė mėnjanimin e tiranisė nėpėrmjet zbatimit tė parimit tė
ndarjes sė pushtetit
c) Nė mbrojtjen e lirisė.
Qeverisja parlamentare angleze e ditėve tė sotme nuk paraqet njė shembull tė mirė tė ndarjes sė pushteteve. Kryeministri anglez, i cili ėshtė shef i ekzekutivit, ėshtė gjithashtu dhe anėtar i parlamentit. Dhoma e lordėve, si njėra nga dy dhomat e Parlamentit, pėrbėn
gjykatėn mė tė lartė nė Angli. Ndarja e pushteteve tė qeverisjes deri nga mesi i
shekullit shtatėmbėdhjetė ishte ēėshtje e pazgjidhur. Megjithėse, edhe pse idetė endarjes sė pushteteve nuk gjetėn hapėsirė aplikimi nė tokėn angleze, Anglia ishte vendi, ku ato u krijuan pėr tė herė tė parė. Idetė e ndarjes sė pushteteve me baza tė vėrteta juridike u aplikuan pėr herė tė parė nė Kushtetutėn e Shteteve te Bashkuara tė Amerikės, ku hartuesit e saj nė Konventėn Kushtetuese shprehėn bindjen e tyre se: “pėrqendrimi i tė gjithė pushteteve, atij legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqėsor nė tė njėjtat duar…me tė drejtė mund tė identifikohet me tiraninė”.Kjo kushtetutė pėr herė tė parė programatikisht pranon ndarjen e pushteve (legjislativ, ekzekutiv,gjugjėsor) tė predikuara nga Montesquieu si kusht pėr evituar qė njė Shtet tė degjeneroj nė dispotizėm, Dhe nė fund shėnonte lindjen e federalizmit kontemporan.

vazhdon...


_________________
http://www.facebook.com/dardandaci
www.daci-lawfirm.com
Studentet Shqiptare ne Facebook

Daris
Webmaster
Webmaster

Male
Numri i postimeve: 1444
Age: 28
Vendndodhja: Tirane
Profesioni: Student
Respektimi i Regullores:
Reputation: 48
Registration date: 14/02/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.studenti.forum-2007.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi